Wyłącznik silnikowy – termik.

Wyłącznik silnikowy

Wyłącznik silnikowy popularnie zwany termikiem to zabezpieczenie instalowane przed silnikiem trójfazowym, chroniące go przed przeciążeniami  (przed zwiększonym poborem prądu), zniszczeniem w wyniku zablokowanego rozruchu oraz przed zanikiem co najmniej jednej fazy zasilającej.

 

Wyłącznik silnikowy
Wyłącznik silnikowy

Wyłączniki silnikowe są bardzo popularne i na pewno się z nimi nie raz spotkacie. Są to urządzenia genialne w swej prostocie. Jedyne co trzeba ustawić to znamionowy prąd silnika. Regulacja odbywa się za pomocą pokrętła. Wyłącznik silnikowy stosowany jest przeważnie z silnikiem małej mocy do około 4kW. W sprzedaży są oczywiście większe, ale bezpośredni rozruch silnika o większej mocy może powodować spadek napięcia w sieci zasilającej.

Bardziej popularne od samych wyłączników są rozruszniki silnikowe – układy złożone z włącznika silnikowego, stycznika i łącznika.

 

Rozrusznik silnikowy
Rozrusznik silnikowy

Rozruszniki silnikowe mają budowę modułową. Często nie potrzeba narzędzi żeby je zmontować – łączenie elementów następuje po wetknięciu ich na swoje miejsce. Skraca to czas montażu, a z czasem serwisowania. Niektórzy producenci zalecają montaż stycznika pod wyłącznikiem w celu jego ochrony. Ja spotkałem się zarówno z rozwiązaniami takimi, że stycznik był i pod i nad wyłącznikiem.

Rozrusznik silnikowy
Rozrusznik silnikowy – stycznik nad wyłącznikiem
Rozrusznik silnikowy
Rozrusznik silnikowy – stycznik pod wyłącznikiem

Wyłącznik silnikowy i rozrusznik stosujemy tam, gdzie silnik trójfazowy nie jest podłączony do falownika lub softstartu w normalnych warunkach. To znaczy, gdy jednym falownikiem sterujemy jeden silnik. W przypadku gdy równolegle podłączamy dwa lub więcej silników, to pomiędzy falownikiem a każdym z silników musi być wyłącznik silnikowy bezwzględnie stosowany. Falownik jest w stanie ochronić jeden silnik, bo wpisujemy mu prąd znamionowy silnika. Gdy pracujemy z dwoma silnikami, to może wystąpić sytuacja, w której jeden silnik jest niedociążony, a drugi jest przeciążony i prędzej czy później ten przeciążony może ulec uszkodzeniu.  Jeśli chodzi o softstarty to w sprzedaży są wersje ekonomiczne, które nie mają zabezpieczenia przeciążeniowego. Wówczas należy zastosować wyłącznik, w celu ochrony zarówno softstaru jak i silnika.

Rozruszniki silnikowe występują także w wersji nawrotnej. Stosujemy je, gdy musimy zmieniać kierunek obrotów silnika.

 

Rozrusznik silnikowy
Rozrusznik silnikowy – wersja nawrotna.

Aplikacje, w których stosujemy rozrusznik silnikowy bądź rozrusznik to np.:

– mieszadła

– przenośniki ślimakowe

– wentylatory

– pompy

– kruszarki

I wszędzie tam, gdzie nie musimy regulować prędkości obrotowej silnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *