Falownik hamowanie i zwalnianie

Falownik hamowanie

W tym poście opiszę w jaki sposób realizowanie jest poprzez falownik hamowanie silnikiem elektrycznym, jakie są dostępne sposoby zatrzymania silnika i w jaki sposób dobrać dodatkowy osprzęt oraz nastawy falownika.

 

falownik hamowanie
Falownik hamowanie – układ falownika, chopperów i rezystorów hamujących.

Opis problemu

Zapewne niejeden z Was miał już z tym  zagadnieniem do czynieni, albo napotka je w przyszłości. Zatrzymanie rozpędzone silnika może przysporzyć nie lada kłopotu, zwłaszcza gdy napędza on masę o dużej bezwładności lub gdy potrzebujemy zatrzymać układ w „krótkim czasie”. Celowo to napisałem w cudzysłowu, ponieważ jest to pojęcie bardzo względne i zależy od konkretnej aplikacji. Czasami 1 sekunda to bardzo długo i silnika będziemy w stanie zatrzymać nawet szybciej, a czasami 5 minut będzie dużym wyzwaniem dla falownika.

Na początku musimy zrozumieć co się dzieje gdy falownik hamowanie rozpoczyna. Stan pracy z silnikowej przechodzi w prądnicową, tzn. energia z rozpędzonego silnika wraca do falownika, powodując wzrost napięcia na szynach DC. Producenci falowników przewidzieli taką sytuację i przewymiarowali lekko wartości napięć, które mogą pojawić się na kondensatorach. Jednym słowem nie powinno dojść do uszkodzenia napędu, ponieważ gdy napięcie graniczne zostaje przekroczone, falownik rozpina silnik i ten zatrzymuje się wybiegiem. Życie, życiem i doświadczenie podpowiada mi, że do takich sytuacji nie należy za często doprowadzać. Kondensatory w takich sytuacja dostają w kość i po czasie będziemy musieli je wymienić, bo zwyczajnie nam eksplodują. W jaki sposób poprawnie skonfigurować falownik?

Jest klika sposobów w jakich falownik hamowanie i zwalnianie realizuje.

Falownik hamowanie
Falownik hamowanie – rezystory hamujące.

1. Hamowanie po rampach

Jest to najpopularniejszy sposób zatrzymania silnika poprzez falownik. Przeważnie jest to nastawa fabryczna. Falownik zwalnia od prędkości znamionowej do zera w ustalonym czasie. Np. gdy silnik pracuje ze znamionową częstotliwością 50 Hz i rampa hamowania wynosi 10 sekund, to w takim czasie falownik wyhamuje do zera. Gdy pracujemy z częstotliwością 25Hz na zatrzymanie potrzebne będzie 5 sekund. Rampy służą nie tylko do zatrzymania ale również do zwalniania. Jest to najlepsza metoda, gdy w określonym czasie musimy wyhamować lub zwolnić napęd. Problemy pojawiają się, gdy bezwładność układu nie pozwala nam zatrzymać napędu w żądanym czasie. Pojawią nam się wówczas alarmy przekroczenia napięcia na szynach DC. Rozwiązaniem jest wydłużenie czasów hamowania, bądź zakup rezystora hamującego. Aby rezystor podłączyć po falownik musi on być wyposażony w chopper hamowania lub będziemy musieli taki chopper dokupić osobno. No i tu zwracam uwagę, bo tanie falowniki mogą nie być wyposażone w taki chopper. Warto o to zapytać przed zakupem, bo później możemy mieć dodatkowe wydatki. Oczywiście nie zawsze chopper jest potrzebny np. aplikacje pompowe lub wentylatorowe. Spotkałem się też z tym, że falowniki zasilane jednofazowo w ogóle nie miały możliwości podpięcia choppera – wykonanie low cost. Rezystor hamujący powoduje, że energia która wraca podczas hamowania do falownika, odkłada się na rezystorze i ulatnia pod postacią ciepła. W innym poście omówię szerzej kwestię doboru rezystorów.

Falownik hamowanie
Falownik hamowanie – rezystory większych mocy z chopperami hamowania.

2. Hamowania prądem stałym.

Inną metodą hamowania jest hamowanie prądem stałym. Falownik podaje prąd stały na uzwojenia silnika. Jest to także dynamiczna metoda hamowania, z tym że powoduje grzanie się uzwojeń, co w dłużej eksploatacji prowadzić będzie do szybszego zużycia silnika. Jeśli nie potrzebujemy zbyt często hamować i zwalniać, to ta metoda może być dla nas bardzo dobra. Falowniki posiadają szereg nastaw, więc możemy ustawić próg hamowania np. na 10 Hz – poniżej tej częstotliwości zacznie się hamowania prądem stałym. Metoda tania – nie wymaga dodatkowego osprzętu (pod warunkiem że falownik taką funkcje posiada).

 3. Falownik hamowanie „wybiegiem”.

Hamowanie wybiegiem, to najprościej mówiąc zabranie napięcia z uzwojeń silnika. Wirnik zatrzyma się sam. Wadą tej metody jest to, że nie wiemy kiedy to nastąpi. Zaletą natomiast to, że do falownika nie wraca energia z hamowania.

4. Falownik hamowanie ze zwrotem energii do sieci zasilającej.

Ta metoda pozwala nam zaoszczędzić pieniądze, bo możemy oddawać energię do sieci zasilającej. Na pierwszy rzut oka jest to najlepsza metoda z możliwych. Niestety nie wszystko złoto co się świeci. Żebyśmy mogli z tego czerpać korzyści, to muszą być spełnione pewne kryteria. Na pewno nie jest to metoda dla każdej aplikacji. Weźmy np. windę, która wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Otóż tak nie jest. Windy posiadają przeciwwagę, czyli ciężar który równoważy obciążenie. Pustej windzie lepiej jest jechać do góry niż na dół, ponieważ przeciwwaga to połowa obciążenia windy. Odzysk energii, gdyby był, to byłby znikomy. Żeby falownik zaczął oddawać energię do sieci, to jej wartość musi być na pewnym poziomie, np. powyżej 50% mocy falownika. Warto o to zapytać firmę, która takie systemy oferuje. Odzysk musi też trwać jakiś czas. Idealną aplikacją jest np. wciągarka na kopalni.

 Szybkie zatrzymanie.

Co zrobić, gdy musimy zatrzymać szybko układ o dużej bezwładności, a dostępne rezystory hamujące – nawet te najbardziej wydajne nie dają rady? Wyobraźmy sobie sytuację z życia. Chcemy zatrzymać rozpędzony czołg niemal w miejscu. Czy da się to zrobić? Oczywiście, że się da. Problemem jest tylko odpowiednio duży hamulec. Tak samo jest z napędami elektrycznymi. Jeśli wszystko zawodzi, a wy musicie zatrzymać silnik użyjcie większego falownika z większym rezystorem, na pewno pomoże. Jak bardzo większego? To już kwestia odpowiednich wyliczeń lub prób praktycznych. Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *