Czujnik indukcyjny – zastosowania

Czujnik indukcyjny – zastosowania

Czujnik indukcyjny – wykrywa obecność metalowych elementów, również nieżelaznych. Czujniki indukcyjne są najbardziej rozpowszechnionymi sensorami w każdej gałęzi przemysłu. Stosowane są często jako wyłączniki krańcowe, wykrywają obecność suportów maszyn, służą jako czujniki bazowania, mogą być użyte do pomiaru prędkości obrotowej wirujących przedmiotów itp. Zasięgi czujników indukcyjnych to zazwyczaj klika, kilkadziesiąt milimetrów. Gdy wykrywany element jest wykonany np. z aluminium lub miedzi, podane zasięgi czujników będą inne od znamionowych. Gdy nie wiemy ile one wynoszą, dobrze jest zapytać o to producenta bądź sprzedawcę.

Przykłady zastosowań czujników zbliżeniowych, indukcyjnych:

Wyłącznik krańcowy

 

Czujnik indukcyjny
Czujnik indukcyjny pracujący jako wyłącznik krańcowy.

Na powyższym zdjęciu widzimy czujnik indukcyjny, cylindryczny, pracujący jako wyłącznik krańcowy. Wykrywa on obecność elementu metalowego dystrybutora dozującego, który wykonuje ruch w prawą i lewą stronę. Gdy dozator dojeżdża do czujnika i ten wystawia sygnał o obecności jednostki, następuje zmiana kierunku obrotów i suport przesuwa się w przeciwną stronę.

Kontrola położenia wału

Czujnik indukcyjny
Czujniki indukcyjne – kontrola położenia wału w prasie hydraulicznej.

Zdjęcie przedstawia układ kontroli położenia wału w prasie hydraulicznej. Z każdej strony znajduje się para czujników. W początkowej fazie ruch odbywa się z nominalną prędkością, w momencie gdy pierwszy z czujników zadziała, układ zwalnia i pracuje z mniejszą prędkością, gdy dojedzie do drugiego, wówczas następuje zmiana kierunku obrotów wału prasy.

Kontrola obrotów wału przenośnika kubełkowego

Czujnik indukcyjny
Czujnik indukcyjny – kontrola obrotów wału przenośnika kubełkowego.

Czujnik kontroluje czy przenośnik kubełkowy pracuje. Gdy metalowe elementy zaczynają wirować, sygnał z czujnika podawany jest do sterownika nadrzędnego. Dodatkowo można zrobić kontrolę prędkości obrotowej – zliczając częstotliwość impulsów mamy informacje o prędkości układu. Gdy zadana prędkość będzie niższa od znamionowej, oznaczać to może poluzowanie lub zerwanie pasa w przenośniku. Jak widzimy na zdjęciu, obudowa z tworzywa nie ma wpływu na prawidłową detekcję metalowych elementów przez czujnik.

Kontrola zamknięcia zasuwy

Czujnik indukcyjny
Czujnik indukcyjny – kontrola zamknięcia zasuwy.
Czujnik indukcyjny
Czujnik indukcyjny – kontrola położenia dźwigni zaworu.

Oba czujniki mają za zadanie informować o tym, czy zasuwa, bądź dźwignia zaworu znajduje się w odpowiednim położeniu – czy nie zostały ręcznie przestawione.

Kontrola drgań

Czujnik indukcyjny
Czujnik indukcyjny – kontrola drgań

Czujnik indukcyjny może być użyty do kontroli drgań w układzie. Na powyższym zdjęciu widzimy sensor, który wykrywa obecność śruby. Gdy układ wpadnie w duże wibracje i śruba zbliży się do czujnika na odpowiednią odległość, układ zostanie automatycznie wyłączony i zgłosi błąd.

Kontrola położenia nakrętki

Czujnik indukcyjny
Sensor indukcyjny – kontrola położenia nakrętki.

Czujnik bada położenie nakrętki, gdy w wyniku drgań zmieni ona swoje położenie, układ nadrzędny zostanie o tym poinformowany.

One thought on “Czujnik indukcyjny – zastosowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *